Příběh Adámka M.

Příběh Adámka M.

Dnes téměř dvouletý Adámek to neměl jednoduché už od samotného příchodu na svět. Komplikovaný porod, dva týdny po něm odešel od rodiny tatínek a hned nato skončil Adámek v nemocnici, protože nepřibíral na váze a zvracel… Všechno se ale brzy spravilo a maminka si chlapečka pěkně vykrmila.

Po pár měsících se u Adámka objevil kašel – běžná věc – řeklo by se, a tak maminka léčila synka doma běžně dostupnými medikamenty. Když však problém přetrvával a neustupoval více jak měsíc, dětský lékař poslal chlapce na vyšetření do havířovské nemocnice. Adámek s maminkou byli přijati na oddělení JIP a po rentgenu plic bylo jasno – jedná se o těžký zápal plic. Lékaři nasadili potřebnou léčbu a po dvou týdnech pobytu v nemocnici a všemožných vyšetřeních pustili Adámka do domácí péče v „celkově dobrém klinickém stavu“ (což se dosti rozcházelo s názorem maminky) a doporučili sledování v alergologické ambulanci.

Na alergologii poctivě docházeli další měsíc, stav Adámka se ani přes všechno úsilí nelepšil, ba naopak… Proto byla znovu nutná nemocniční péče, tentokrát ve FN Ostrava. Tam to šlo ráz na ráz – vyšetření protilátkové a buněčné imunity potvrdilo těžký kombinovaný imunodeficit (SCID). Pro celou rodinu to byl obrovský šok, ta největší rána, měli strach, že jim Adámek umře…

SCID je vzácná, ale velmi závažná porucha imunity, proto je včasné stanovení diagnózy klíčové, a to zejména u malých dětí. Jedinou možností léčby je transplantace kostní dřeně – ta bývá velmi úspěšná, protože imunitní systém je schopen úplné obnovy a normální funkce. Celoživotní sledování pacienta a důsledné léčení ostatních onemocnění je nezbytné.

Ještě týž den převezla záchranka Adámka s maminkou na transplantační jednotku ve FN Motol. Po více než měsíci čekání, zkoumání a hledání byl v mezinárodním registru dárců kostní dřeně jeden vhodný nalezen v Německu. Mamince spadl kámen ze srdce – byl tu začátek cesty k uzdravení Adámka – dlouhé, náročné a zároveň nadějeplné cesty.

Transplantace proběhla v dubnu loňského roku, od té doby Adámek střídá domácí prostředí s nemocničním, musí dodržovat nízkobakteriální režim a stravu, izolaci, v období epidemií a viróz je třeba zvýšené opatrnosti.

Pojďme tomuto malému broučkovi s rošťáckým kukučem držet palce na cestě ke zdraví

Seznam potřebných věcí:

Dezinfekce na ruce

Dezinfekce na povrchy

Sunar č. 4

Příkrmy a přesnídávky Hipp, Hami, dm

SebaMed – dětský krém extra jemný

Weleda – měsíčková kojenecká koupel

Weleda – měsíčkový kojenecký krém, olej, pleťový krém

Adámek má moc rád Mickey Mouse a Kinder

Adresu pošleme na požádání do zprávy

S úctou vaše onkotety

6 komentářů

Přidat komentář
Potřebujete poradit nebo zjistit více informací jak můžete i vy pomoci nebo požádat o pomoc?