Příběh Adámka V.

Příběh Adámka V.

Klučinův příběh nám vyprávěla jeho milující babička, která se o Adámka stará od té doby, co ho oba jeho rodiče opustili, a vydatně jí v tom pomáhají její dvě dcery – Adámkovy tety – čtyřiadvacetiletá Leona a dvanáctiletá Adélka.

Adámek za pár měsíců oslaví své páté narozeniny. Býval to kluk jako každý jiný, jako všichni jeho vrstevníci, s úsměvem od ucha k uchu. Úsměv mu naštěstí z tváře nezmizel ani po tom, čím vším už dlouho prochází.

Začátkem března 2017 začal mít Adámek problém s pravým očičkem. Zničehonic ho po ránu neotevřel a plakával, že ho bolí. Právě nastupovalo období alergií, a tak jsme si mysleli, že to je přesně to, co Adámka trápí a léčili jsme ho antihistaminiky. Léky ovšem nezabíraly a během dvou týdnů již z oka a následně i z nosu vytékal krvavý sekret.

To nás vyděsilo natolik, že jsme trvali na vyšetření na očním oddělení v nemocnici. Lékaři provedli biopsii, aby zjistili, co je vlastně v nepořádku a objevili útvar o velikosti 1,5 x 1,5 cm. Histologická zpráva zněla zhoubný nádor očnice a z Adámka se najednou místo pacienta očního oddělení stal pacient onkologický. A s námi se zatočil celý světL

O dva měsíce později Adámek nastoupil první z devíti cyklů chemoterapie v brněnské nemocnici. Asi po třetím cyklu mu začaly padat vlásky a zatím co my to oplakali, klučina to nesl statečně. Najednou se na nás dívalo Adámkovýma očima úplně cizí dítě… Byla to těžká doba, ale brzy bylo ještě hůř. Přestal jíst, rapidně ztrácel váhu, tělíčko začalo kolabovat, až skončil na jednotce intenzivní péče, kde navíc zjistili i plíseň v těle. V té době vážil při výšce 105 cm pouhých 12 kg.

Asi po pátém bloku chemoterapie začali lékaři řešit, jestli nasadí radioterapii či se pokusí útvar vyndat. Vzhledem k riziku oslepnutí se raději přiklonili k ozařování. Dlouhých šest týdnů od začátku října do poloviny listopadu, kdy se domů dostal pouze o víkendu.

Vánoce jsme naštěstí strávili všichni pohromadě a až začátkem ledna 2018 jsme byli objednáni na kompletní přešetření – rentgen plic a magnetická rezonance. Kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu byl ale Adámek hospitalizován se zápalem plic na jipce, kde mu nasadili antibiotika perorálně i nitrožilně. Poté podstoupil čištění plic v celkové anestezii a po deseti dnech nás konečně propustili domů s bonusem v podobě hromady antibiotik.

Důkladnou kontrolu tedy Adámek absolvoval až o měsíc později. Ukázalo se, že tam stále něco je, sice to nevykazuje žádnou aktivitu, ale je to tam. Lékaři nasadili udržovací chemoterapii na půl roku.

Koncem srpna přišlo závěrečné přešetření a lékař rodičům oznámil, že je Adámek čistý a svůj život si vybojoval. Sice bude dál pravidelně jezdit na kontroly, ale bude moci konečně žít jako každý jiný zdravý kluk.

Veliké poděkování patří dvanáctileté Adélce, která Adámkovi po celou dobu léčby suplovala starší sestru, rok a půl trpělivě snášela odstřihnutí od běžného života – byla zavřená doma, žádné výlety, žádní kamarádi, žádná dovolená, jen samé povinnosti. Adélko, klobouk dolů, jsi skvělá slečnaJ

Seznam potřebných věcí:

Dezinfekce na povrchy

Antibakteriální mýdla

Dětské náplasti s obrázky

Vlhčené ubrousky

Prací gel

Vitaminy želatinové (Marťánci apod.)

Adámek má jako každý kluk rád auta, tanky, letadla a Spidermana. Obě děti rády kreslí, skládají lego, hrají různé hry, karty. Baví je hudba, tanec, zpěv, kreativní tvorba všeho druhu a stejně jako všechny ostatní děti rády mlsají

Adresu jako vždy zašleme na požádání do zprávy

Vaše onkotety

Žádné komentáře k tomuto příspěvku, buďte první

Sorry, the comment form is closed at this time.

Potřebujete poradit nebo zjistit více informací jak můžete i vy pomoci nebo požádat o pomoc?