Příběh Elišky P.

Příběh Elišky P.

Přinášíme vám povídání o tříleté holčičce, která netrpí onkologickým onemocněním, ale závažnou poruchou krvetvorby.

Elišce bylo devět měsíců, když se začala stavět na nožičky, chodit kolem nábytku poznávat svět ze své „výšky“.

Na hřbetu ručičky se jí najednou objevily petechie – červené skvrnky na kůži velikosti špendlíkové hlavičky a ze sebemenšího úchopu za jakoukoli část těla se jí tvořily obrovské modřiny. Rodiče s ní okamžitě jeli do nemocnice, odkud byli po odběru krve posláni do FN Plzeň na hematoonkologii s hladinou 12 tisíc krevních destiček (zdravý jedinec má hladinu krevních destiček v rozmezí 150 až 400 tisíc).

U Elišky se prokázala diagnóza ITP (idiopatická trombocytopenická purpura). Jedná se o autoimunitní onemocnění způsobené protilátkami proti krevním destičkám – dochází ke zvýšené destrukci destiček ve slezině a jejich nedostatečné produkci v kostní dřeni. Tím pádem by mohla holčička při sebemenším poranění vykrvácet.

V nemocnici okamžitě nasadili léčbu, která je však dostupná pouze pro dospělé, pro děti zatím nic neexistuje, proto každou léčbu musí ještě navíc schvalovat pojišťovna. Eliška musí dodržovat přísný protiúrazový režim, sama nesmí ani na krok, kolem ní se nesmí vyskytovat nic ostrého, tvrdého – zkrátka nic, o co by se mohla zranit. Sebemenší poranění by mohlo mít fatální následky, zejména v oblasti hlavy a bříška. Její hladina destiček se dlouhodobě pohybuje mezi 0 až 20 tisíci, nezřídka se přiblíží k úplné nule.

Po dvou letech dojíždění do plzeňské nemocnice teď Eliška jezdí každý týden do pražského Motola. V obou nemocnicích se lékaři snaží, jak mohou, ale Eliška, ačkoli se léčí již bezmála tři roky, bohužel na žádnou léčbu nereaguje. Nepomůže ani transfúze krevních destiček – ta má jen krátkodobý účinek. Do budoucna je možnost léčby chemoterapií, pomocí pupečníkové krve a kolem šestého roku věku odebrání sleziny – vše ale s nejasným výsledkem – nikdo není schopen dopředu říci, zda to pomůže či ne.

Eliška nesmí do školky, do většího kolektivu lidí a dětí, ani na dětské hřiště. I přesto, že si Eliška nemůže hrát a užívat života jako zdravé děti, je to usměvavé sluníčko a rodina se jí snaží vše ulehčit, jak jen to jde. Má své sestřičky a rodiče, kteří věří, že se najde lék, který jí pomůže a holčička bude moci mezi své kamarády.

Rodiče děkují naší nadaci za podporu a zveřejnění příběhu a všem ostatním lidem už jen za to, že na Elišku myslíJ

Seznam potřebných věcí:

Vlhčené ubrousky

Sanytol mýdlo a dezinfekce

Prášek na praní

Domestos universal

Paralen sirup (Panadol)

Excipial pěna

Excipial krém

Sanostol multi (vitamíny)

Eliška miluje Ledové království a My Little Pony

Adresu vám jako vždy na požádání pošleme do zprávy

Vaše onkotety

6 komentářů

Přidat komentář
Potřebujete poradit nebo zjistit více informací jak můžete i vy pomoci nebo požádat o pomoc?