Příběh Matěje S.

Příběh Matěje S.

Matěj je čerstvě devítiletý chlapec, který vždycky rád běhal venku, lezl po plotech, stromech, prolézačkách…zkrátka jako každý kluk.

 

Loni v létě si sem tam začal stěžovat na bolest v třísle. Když se jednou v noci probudil, že ho bolí nožka, zašli jsme za paní doktorkou a ta nás poslala na ortopedii. V ten den se nám převrátil život naruby, jelikož na snímku se objevil nádor stehenní kosti téměř 20 cm velký. Pan doktor nás okamžitě poslal do nemocnice v Brně a v den Matýskových osmých narozenin proběhl první zákrok – biopsie útvaru, během níž byla potvrzena diagnóza – osteosarkom.

 

Po dalších vyšetřeních se zjistily četné metastázy v plicích, kdy největší z nich měla 7 cm. Plíce byly zalité tekutinou a byla nutná operace a plicní drén. Poté se začalo s chemoterapiemi.

 

Před Vánoci proběhlo první kontrolní vyšetření a my jsme dostali ten nejkrásnější dárek – léčba zabírá a metastázy mizí.

 

Začátkem března Matýsek podstoupil náročnou operaci zasažené nohy – lékaři odstranili nádor, téměř celou stehenní kost i kolenní kloub a nahradili je protézou. Pokračovalo se v chemoterapiích, kvůli kterým se velká rána na noze bohužel úplně nezahojila. Matýsek má za sebou i před sebou četné plastické operace, poslední absolvoval minulý týden a konečně se podařilo „přikrýt“ díru v koleni. Je jedním z dětí s růstovou protézou a po zhojení kolene ho čeká první prodloužení protézy a natažení nožky, která kvůli komplikacím nejde narovnat.

 

V současné době má Matýsek ukončenou léčbu chemoterapiemi a příští měsíc ho čeká začátek udržovací léčby. Stále má zaveden PEG – žaludeční sondu, jejímž prostřednictvím přijímá potravu. Je nesmírně statečný a všechny procedury zvládá se zaťatými zuby.

 

Máme před sebou ještě dlouhou cestu, ale věříme, že všechno zvládneme a Matýsek zase jednou bude chodit a vrátí se do školy za svými kamarády.

 

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají

 

Seznam potřebných věcí:

 

Přídavky do PEGu – žaludeční sondy: Fantomalt (energetický prášek) a Fresumin (bílkovina) – lze zakoupit v lékárnách

Papírové kapesníky

Vlhčené ubrousky

Tekuté mýdlo

Aviváž

Ariel gelové kapsle na praní

Zubní pasta Elmex

Dezinfekce na povrchy

 

Matýsek si moc rád hraje s Legem, nejvíc času tráví u počítače a tabletu, a tak má velkou spotřebu sluchátek Kdybyste ho chtěli potěšit např. tričkem, jeho velikost je 134/140

 

Adresu jako obvykle na požádání do zprávy, krásný barevný podzim přeji vaše onkotety

3 komentáře

Přidat komentář
Potřebujete poradit nebo zjistit více informací jak můžete i vy pomoci nebo požádat o pomoc?