Příběh Terezky K.

Příběh Terezky K.

Nikdy nezapomenu na den 7.6.2016, kdy se narodila naše dlouho očekávaná láska Terezka. Byl to naprosto odzbrojující zážitek.

Jako většina dětiček, Terezka krásně prospívala a dělala nám jen samou radost. Ovšem bylo jí teprve dva a čtvrt roku, když začala svůj dlouhý boj o přežití…

Stalo se to koncem loňského září… Terezka nám najednou začala špatně došlapovat, poté i chodit, pořád se chtěla nosit. Nejdříve jsme si mysleli, že na vině jsou botičky, pak růstové bolesti. Po těle se jí tvořily modřinky, což ovšem u dvouletého dítěte přikládáte nejčastěji tomu, že se zkrátka každou chvíli někde o něco praští… Petechie na krku (drobné červené tečky) jsme zase přičítali řetízku. Lékař, ke kterému jsme šli, hned viděl, že není něco v pořádku, že je bílá jako papír. Po krevních testech bylo jasno – lékaři nám oznámili, že ten náš malý zázrak, to naše největší štěstí, trpí akutní lymfoblastickou leukémií. Svět se najednou zbortil, mysleli jsme, že už nic nebude jako dřív. Kdo nezažil, nepochopí a takovou věc by člověk nepřál ani tomu největšímu nepříteli.

Terezka nastoupila léčbu sestávající z několika bloků chemoterapie. Na začátku vše snášela dobře, i léčba se zdála dobře zabírat. Po ukončení prvního bloku se ale bouchla do ruky a vyskočila jí bolestivá boule, po dvou týdnech se přidaly vysoké horečky. Lékaři z bulky vzali vzorek a testy prokázaly, že se jedná o mukormykózu – ošklivou plísňovou infekci. Tento druh plísně se sice v přírodě vyskytuje naprosto běžně, lidský organismus však napadá zcela výjimečně – zejména ale v případě výrazného oslabení imunitního systému. Terinka musela den co den po dobu jednoho měsíce podstupovat chirurgické čištění. Ránu lékaři ošetřovali pod premedikací, vystřihovali plíseň, následně aplikovali aktivní stříbro a sterilní krytí. Naštěstí to zabralo a plíseň se dál nerozšířila…

Druhý blok absolvovala téměř bez komplikací, jen malé zpoždění kvůli krevnímu obrazu, ale to je při tomto typu léčby úplně běžné. Po třetím bloku musela strávit téměř celý měsíc v nemocnici kvůli nasazení antimykotické léčby, pro jistotu, ještě stran té plísně… V tomto období prodělala zánět horních cest dýchacích, lehký oboustranný zápal plic a nenechaly na sebe čekat ani nepříjemnosti v podobě bolestivých vředů v dutině ústní.

Další dva bloky se naštěstí obešly bez větších problémů, při posledním bloku si její organismus nedokázal poradit s nasazenými kortikoidy, dostala inzulin a musela dodržovat diabetickou dietu. Tohle všechno naše statečná Terezka ustála a koncem května jsme se dočkali úplně poslední chemoterapie. Minulý týden proběhl kontrolní odběr kostní dřeně, na výsledek prozatím čekáme. Prosíme, držte nám palce.

To nejhorší máme, pevně doufáme, za sebou. Ještě do podzimu příštího roku musí mít Terinka udržovací léčbu a chránit se před sluncem. I když měla tu nejběžnější a nejlépe léčitelnou formu ALL, začátky byly hodně těžké, hlavně po psychické stránce. Teď už doufáme jen v lepší a zdravé zítřky.

Seznam potřebných věcí

Sanytol dezinfekce na povrchy

Sanytol dezinfekční mýdla

Vlhčené ubrousky HiPP nebo Pampers sensitive

Terezka si moc ráda hraje s Lego postavičkami, zvířátky všeho druhu, zajímají ji karty s černým Petrem a hračka Play Go. Velikost nosí 92 – především oblečení s UV filtrem kvůli ochraně před sluníčkem. Teď by si Terezka moc přála kočárek pro panenky – dvojčátka

Žádné komentáře k tomuto příspěvku, buďte první

Sorry, the comment form is closed at this time.